Правове регулювання застосування мисливських ножів у побуті
З давніх давен люди займаються полюванням. Історично склалося, що здебільшого люди робили це лише для того, щоб добути їжу і не голодувати. У сьогоденні полювання переважно стало видом спорту, активним видом відпочинку та важливим засобом підтримки біологічної рівноваги популяцій диких тварин. Наразі мисливці використовують переважно сучасну зброю, яка досягла надзвичайного рівня досконалості. Але старий добрий мисливський ніж залишився в їхньому інвентарі.
Питання, чи можна носити в Україні ніж, залишається однією з найактуальніших проблем для жителів нашої країни. На жаль, в нашій країні немає закону про зброю, лише інструкції та внутрішні документи МВС. З цієї причини серед людей існує багато помилкових уявлень про те, чи відносяться ножі до холодної зброї або для використання у побуті.
Відповідно до Методики криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів (затвердженої рішенням розширеного засідання секції НКМР міністерства Юстиції України з проблем трасології та судової балістики із залученням членів Координаційної ради з питань судової експертизи), холодна зброя - предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового завдання тяжких (небезпечних для життя у момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких заснована на використанні м'язової сили людини.
До мисливської холодної зброї відноситься зброя, призначена і придатна для смертельного ураження (в т.ч. добивання) звіра, в умовах промислового або спортивного (в тому числі підводного) полювання.
Даною Методикою встановлюються граничні розміри для клинків ножів мисливських спеціального призначення, які не є холодною зброєю (якщо інше не передбачено офіційно затвердженими нормативними та технічними документами, діючими в Україні):
- довжина до 150 мм при наявності утику або обмежувача;
- довжина до 220 мм при відсутності утику або обмежувача;
- товщина обуху менша за 2,4 мм;
- найбільший вигин обуху клинка наверх від умовної лінії, що з'єднує вістря клинка і верхній крац руків'я, перебільшує 15 мм;
- найбільший вигин обуху клинка униз, до леза, перебільшує 5 мм;
- вістря клинка виступає більш ніж на 5 мм над лінією обуха.
У випадку відсутності вказаних ознак, носити ніж можна спокійно, оскільки він не буде відноситися до холодної зброї.
Мисливські ножі не завжди призначені для полювання - їх можна використовувати в повсякденному житті, під час подорожей і навіть на риболовлі. Купити хороший мисливський ніж - це купити помічника і гарду в одному комплекті. Професійні мисливські ножі виготовлені із загартованої сталі, вражаючи своєю довговічністю та зносостійкістю.
Існують також складані і нескладні мисливські ножі, а завдяки міцному корпусу мисливський ніж легко кріпиться на поясі - потім його можна дуже швидко зняти. Як правило, мисливський ніж є однією з характеристик хорошого мисливця, тому процес покупки мисливського ножа - серйозний вибір, який може стати в нагоді багато разів у житті.
Проте не слід забувати про існуючу кримінальну відповідальність, а саме ч. 2 ст. 263 Кримінального кодексу України, якою передбачено, що носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу - караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Перш за все, варто пам'ятати, що спочатку потрібно отримати ліцензію, а потім купувати ніж. Якщо ви підозрюєте, що запланована закупівля не підпадає під категорію і можете привозити холодну зброю на свій розсуд, то в Україні спеціально розроблений спосіб. Також проконсультуйтеся з експертами та фахівцями в галузі права.
Для початку необхідно отримати ліцензію на закупівлю в спеціалізованих організаціях, і лише після цього будуть видані довідки на зберігання, застосування та носіння.
Усі документи подаються інспектору внутрішніх справ чи до департаменту превентивної діяльності. У деяких регіонах допускається подання заяви до місцевих органів поліції. До таких документів входять:
- письмова заява на ім'я начальника установи, куди подаються документи;
- довідка, що підтверджує відсутність судимості; довідка № 127/о (медичний огляд для отримання дозволу можна носити з собою ніж);
- проходження спеціалізованих курсів для отримання довідки про знання матеріальної частини та поводження з холодною зброєю;
- квитанція про оплату запиту на відповідний дозвіл;
- копії паспорта (для картки ID додається копія витягу з Демографічного реєстру);
- дві фотокартки форматом 3x4.
Окремо необхідно укласти договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності. Він необхідний для всіх власників холодної зброї або тих, хто планує придбати клинок.
Отже, не дивно, що навіть сьогодні мисливці все ще вважають ніж важливою частиною свого спорядження та предметом, яким вони хизуються та яким пишаються. Тому великі мисливські ножі до цих пір часто прикрашають різьбленням, їх рукоятки виготовляються з цінних порід дерева, а леза — з дорогої сталі, наприклад дамаської. Такий гарний мисливський ніж - завжди хороший подарунок для будь-якого мисливця.
Правове регулювання застосування туристичних ножів у побуті.
Сучасним мандрівникам потрібен більш компактний і надійний компаньйон, щоб приготувати обід, виконати справи або нарізати їжу на сніданок. Для цих цілей великі агрегати принесуть більше шкоди, ніж користі, тому в нагоду прийдуть туристичні ножі.
Туристичний ніж призначений для приготування їжі на пікніку в похідних умовах, для заточування кілочків і видалення сучків, заготування скіпки, перерізання канатів, відкривання консервних банок. Враховуючи середовище, в якому такі аксесуари використовуються, вони виготовляються з нержавіючої сталі та легкі у промиванні. Чим важчі умови використання - тим надійнішим він має бути.
Під поняттям “туристичний ніж” слід мати на увазі різні моделі. Слід виокремити основні їх види: ножі виживання, ножі для бушкрафту, ножі для риболовлі, тактичні ножі, ножі для полювання.
Всі ці вказані види мають головну спільну рису - фіксоване лезо, тобто, вони не складаються. У зв’язку із цим вони є простими, потужними та надійними. Фіксовані ножі не мають жодних механізмів,що рухаються, тому не бояться бруду та значних наванатажень.
Проте, такі ножі є громіздкішими, тому їх носити не зовсім зручно, особливо в межах міста. Тому і називають такі ножі похідними, оскільки вони слугують для походу.
Згідно із вказаною Методикою, ножі туристичні є різновидом ножів господарсько-побутового призначення і до холодної клинкової зброї не відносяться. Ножі туристичні призначені для виконання різних господарсько-побутових операцій у похідних умовах.
Даною Методикою встановлюються граничні параметри для клинків ножів туристичних (якщо інше не передбачено офіційно затвердженими нормативними та технічними документами діючими в Україні):
- довжина не більша за 150 мм при наявності в конструкції ножа утику чи обмежувача;
- довжина не більша за 220 мм при відсутності в конструкції ножа утику чи обмежувача;
- товщина обуху не більша за 2,4 мм.
Туристичні ножі мають кілька особливостей, які роблять їх максимально зручними для використання у польових умовах. Клинок з прямим обухом і гострим кінчиком має плавний і добре контрольований різ. Як матеріал для клинка краще обирати нержавіючу сталь середньої твердості (55-58HRC) з високим вмістом хрому. Він може бути використаний в будь-яких кліматичних умовах. Рукоятка має забезпечувати впевнену фіксацію у процесі роботи. Для цього вона оснащується підпальцевими виїмками та одностороннім упором. Зручно, якщо в тильній частині є отвір для темляка, що дозволить не впустити в траву або глибокий сніг.
Серед великої кількості різних туристичних ножів кожен любитель активного відпочинку на природі неодмінно знайде потрібний варіант, який стане його вірним помічником в польових умовах.
У будь-якому випадку вибір туристичного ножа – за Вами, залежно від подорожі та умов на маршруті.