У зв'язку з останніми змінами, які відбулися в процедурі призначення, виплати та припинення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, виникає багато різних питань.

Юридичний порадник розібрався в одному з найпроблемніших питань щодо припинення допомоги на проживання ВПО дитині, якщо такі виплати припинено одному з батьків у зв'язку з наявністю в нього депозиту.

15 липня 2023 р. набрала чинності постанова Кабміну №709 від 11 липня 2023 року, якою було позбавлено права на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, враховуючи майнові критерії, суттєве коло одержувачів такої допомоги.

Так, з 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності постанови ВПО має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

Ключовими моментами в цій ситуації є:

1. Депозит / рахунок в цінних паперах відкритий на ім'я внутрішньо переміщеної особи;

2. Сума депозиту / облігацій внутрішньої державної позики< 100 тис. гривень;

3. Беруться до уваги лише ті облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги;

4. Якщо особа має кілька депозитних рахунків / рахунків у цінних паперах, береться до уваги загальна сума <100 тис. гривень;

5. Наявність коштів на депозиті / облігацій на рахунку в цінних паперах після 15 липня 2023 р. (тобто, якщо строк депозиту закінчився, умовно, 14 липня і особа зняла кошти з рахунка за результатами верифікації їй не повинні скасовувати виплату на проживання ВПО).

Отже, скасування виплат власнику депозиту відповідає чинному законодавству.

А як бути з дітьми, чиїм батькам скасували виплати на цій підставі?

Норма постанови говорить однозначно: виплати скасовуються внутрішньо переміщеній особі.

Тобто, автоматичне припинення виплат дитині такої внутрішньо переміщеної особи є незаконним.

То як бути в такій ситуації?

Юридичний порадник для ВПО рекомендує наступний алгоритм дій:

1. Звернутися письмово до органу соціального захисту населення з вимогою поновити виплату допомоги на проживання ВПО такій дитині.

Зазвичай, на практиці виплату допомоги відновлюють і виплачують за весь час з моменту її припинення.

2. Якщо ж Ви отримали письмову відмову, можна оскаржити її в суді.

Зверніть увагу: все “спілкування” з органом соціального захисту населення (як зрештою, і з будь-яким іншим державним органом / органом місцевого самоврядування / офіційними установами тощо) повинно відбуватися в письмовому вигляді. Усні відмови не мають юридичного значення та не підлягають оскарженню.

Інформація стосується лише ВПО, які отримували допомогу до 1 серпня 2023 р., та за результатами верифікації втратили її. Своєю чергою тим, хто звертається за призначенням допомоги з 1 серпня 2023 р. і має депозит у вказаному вище розмірі, одразу буде відмовлено у призначенні допомоги.